Želite postati prepoznavni? Naj bo leto 2023 vaše leto. Namreč vse je na spletu in tako lahko še hitreje in učinkoviteje pridete do svojih oboževalcev. Znamka, ki vsebuje samo vaše ime in priimek, bo tista, o kateri bomo govorili v tem članku.
Medtem, ko blagovne znamke propadajo, se prodajajo, imajo vrhunce, vzpone in padce, je vaše ime tisto, ki po navadi preživi vse udarce.
Vi kot oseba ste tisti, ki se iz slabe izkušnje nekaj naučite in tako postanete modrejši. Zato osebna blagovna znamka po navadi raste. Niste en dan vroči in drug dan zastareli, kar se na veliko dogaja s produktnimi blagovnimi znamkami ampak ste bolj kot vino – bolj ste stari bolj ste dobri, pa še nemogoče vas je popolnoma kopirati.
In za osebno blagovno znamko niti ni potrebe, da ste v poslovnem svetu. Vsak od nas ima družabni profil in to pomeni, da tako, želeli ali ne, že gradite osebno blagovno znamko.
Osebna blagovna znamka igra zelo pomembno vlogo tudi v zaposlovanju, ter pri novem trendu delovanja, ki se imenuje freelance. Kot freelancer, naj bi v USA po letu 2027 deloval največji del delovnega prebivalstva. Tudi v Sloveniji se ta trend že razvija.
Zelo spodbudno je, da vedno več posameznikov oživlja svojo poslovno žilico, a zavedati se morajo, da bo konkurenca vedno večja in da bodo bolj kot kadarkoli prej, morali razmišljati o kvaliteti njihove osebne blagovne znamke.
Z osebno blagovno znamko, boste razdajali svoje znanje ali vrednote, komentirali trenutno dogajanje, napovedovali trende ali pomagali ljudem iz različnih situacij.
Tudi če ste popolnoma fokusirani na grajenje produktne blagovne znamke, lahko vidimo, da tudi tukaj, priimek in ime ustanovitelja močno vpliva na prepoznavnost in ločevanje le te med konkurenco. Kako hitro povežete ime Jeff Bezos z Amazonom in ime Sandi Češko s Studio Moderna? Razmislite, koliko prostora imajo ti ljudje, da vplivajo na uspešnost produktne blagovne znamke z delom na svoji osebni znamki.
Iz tega lahko zaključimo, da poglavje o grajenju blagovne znamke ni le za nekatere ampak za čisto vse, ki si želijo kakorkoli napredovati v ekonomiji ki prihaja.
Osebne blagovne znamke in zgodovina
Verjetno se ljudje prej še niso zavedali pomena osebne blagovne znamke, zato je na knjižne police prišla relativno pozno. Prve omembe besed osebna blagovna znamka in osebni marketing so namreč najdene šele leta 1937 v knjigi Napoleona Hilla – Think and Grow Rich. Ideja se je dalje razvijala v knjigi Positioning (Al Ries in Jack Trout). Samo temu posvečeno knjigo pa najdete šele leta 1997 in sicer z naslovom The brand called you, Toma Petersa.
Prihod interneta je pomen osebne blagovne znamke pripeljal v čisto nov nivo pomembnosti. Rast internetnih kanalov je prinesla potrebo po vlaganju v individualne profile, saj je ta vložek prinašal vedno več koristi v realnem svetu.
Kako pričnemo z grajenjem osebne blagovne znamke
Vse kar izražate in je na tak ali drugačen način dokumentirano, je lahko na dober ali slab način uporabljeno za grajenje vaše blagovne znamke.
Tako je, tudi negativna reputacija spada v kategorijo grajenja blagovne znamke, a seveda v negativni smeri. Seveda so tudi negativne novice lahko priložnost za to, da se vaše ime pojavi na več mestih in lahko v nekaterih, sicer redkih primerih iz tega koristimo določene ugodnosti a mi se tukaj ne bomo ukvarjali s takimi strategijami.
Raje vas spodbudim, da pri sebi najdete stvari, ki menite, da bi lahko bile inspiracija ali pomoč drugim in na tak način gradili avtoriteto, ki bo ob tem nastala.
Različni tipi grajenja osebne blagovne znamke
Glede na raziskavo New York Times, ki se je osredotočala na psihologijo okrog vsebine, ki jo osebe ustvarjajo in delijo na spletu, ter s tem vplivajo na svojo osebno blagovno znamko, je nastalo šest različnih tipov:
The Altruist – So posamezniki, poznani po tem, da pomagajo drugim. Vsi, ki pretežno snemajo »How to« videe in pretežno pišejo bloge, ki drugim pomagajo nekaj doseči, spadajo v to kategorijo
The Careeris – Najbolj primerna platforma za njih je LinkedIn. Producirajo profesionalna gradiva z namenom grajenja poslovne avtoritete na nekem področju.
The Hipster – So tisti, ki najbolj od vseh izražajo svojo individualnost. Hipsterji bodo tisti, ki prvi preizkušajo izdelke in izkušnje nato delijo z drugimi. Gre predvsem za generacijo milenijev in s tem tudi za generacijo, ki trendom ne sledi, ampak jih raje ustvarja.
The Boomerang – So ljudje, ki ustvarjajo svojo prepoznavnost s komentiranjem. Večinoma so nezadovoljni z neko trenutno situacijo in želijo spremembe. Znajo pa tudi pohvaliti in deliti dobre dosežke.
The Connector – So ljudje z dobrimi povezavami, ki svojo blagovno znamko gradijo tako, da povezujejo informacije. Vodijo podcaste in intervijuje, ter se sami pojavljajo v njih.
The Selective – Oseba komunicira osredotočeno. Povezuje se z ljudmi iz višjih krogov in gradi svojo blagovno znamko v točno določenih skupinah.
Kako začeti?
Če pri grajenju produktne blagovne znamke še lahko računamo na model »fake it till you make it«, se moramo temu na široko izogniti pri grajenju osebne blagovne znamke. Pričeti moramo pri sebi in razmišljati kdo smo v resnici, kaj so naše prave vrednote, interesi. Če še niste zadovoljni s seboj kot celoto, najdite to s čemer ste, ostalo pa dodelajte.
Ne obremenjujte se s stvarmi, ki jih ni mogoče spremeniti, saj so samo del, ki vas naredi unikatnega in zato, za večinoma monoton in nasičen trg, privlačnega.
Razkriti morate svoj unikaten »DNA« in še najbolje je, če lahko ta inspirira, uči, zabava ali kako drugače izpopolnjuje druge.
Za nekaj minut odložite knjigo in si odgovorite si na naslednja vprašanja:
Kaj so moja znanja in spretnosti?
Kaj so moji resnični interesi in kaj je tisto kar delam z največjo strastjo?
Kaj so moje temeljne vrednote?
Želite skrivnost do neskončno zanimivega gradiva? Izpopolnjujte ali izboljšajte se v gornjih odgovorih in vaš napredek dokumentirajte.
Primer:
Menite, da je čas za nova znanja? Obiščite z branžo povezan sejem in izsledke objavite. Preberite najnovejše bloge in jih pokomentirajte. Najavite se na obisk pri podobnem podjetju v tujini in naredite intervju. Kupite zadnjo knjigo in jo omenite.
Ste zaposleni v branži, a ugotavljate, da je vaša strast drugje? Naredite tečaj v novi branži, ponudite brezplačno pomoč podjetju v tej branži v zameno za referenco, sledite in komunikacijo navežite z avtoritetami tega področja. Razmišljanja in izkušnje dokumentirajte.
Ste ugotovili, da ne živite v skladu z vašimi temeljnimi vrednotami? So vaše temeljne vrednote pomoč ljudem v stiski? Naredite nekaj na tem področju, seveda ne samo zato, da pridobite gradiva, ampak ja, dobili boste gradiva in pričeli boste nekje, hkrati pa ustvarjali najboljšo verzijo samega sebe.

Najslabše je ugotoviti, da še niste zreli za bleščečo sliko o svoji osebni blagovni znamki in nato ne narediti nič. Ljudje občudujemo vsak napredek, zato je le ta lahko odlična iztočnica, da pričnete graditi svojo osebno blagovno znamko.
Še prej kot se boste zavedali, boste prišli do višine znanja, izkušenj in vrednot, ki jih bodo želeli in cenili drugi. Naenkrat boste lahko svetovali, govorili zanimive zgodbe o vaši poti in poviševali prepoznavnost z intervjuji in omembami v medijih. Ljudje vam bodo sledili.
Definirajte vašo publiko
Največja napaka, ki jo boste lahko naredili na svoji poti grajenja blagovne znamke bo želja, da bi ustrezali vsem.
Da boste dosegli močno blagovno znamko, boste morali tako močno izražati vaša prepričanja in način komunikacije, da boste vedno našli občinstvo, ki se s tem ne bo strinjalo.
Če pa boste zavili v branžo, ki ima manj (a zato toliko bolj gorečih) privržencev, pa boste itak naleteli tudi na gluha ušesa večine, kar si morate že v samem začetku kalkulirati.
Usmeritev osebne blagovne znamke
Imeti morate jasen načrt, kako bo grajenje vaše osebne blagovne znamke kar najbolje ekonomsko podprto. Glede na to, da bo šlo za investicijo, boste verjetno želeli, da boste lahko izmerili uspešnost in vpliv na vaš ekonomski položaj.
Usmeritev bo drugačna glede na cilj in področje, v katerem delujete, zato bom v nadaljevanju obdelal štiri najpogostejše skupine:
- Zaposlovanje in freelance
Če je vaš cilj zaposlitev ali freelance je usmeritev dokaj jasna, morate pa vseeno preveriti, ali delujete v branži, kjer je realno pričakovati, da bo obstajalo zanimanje za delovna mesta ali dela na posameznih projektih. Seveda se boste od vedno večje konkurence najlažje lotili tako, da boste povišali vrednost svoje osebne blagovne znamke.
- Javne osebe, Izobraževanje, umetnost
Najbolj direktno bo grajenje osebne blagovne znamke vplivalo na tiste, ki bodo svoje ime in priimek povezovali s knjigami, seminarji, javnimi nastopi ali raznimi oblikami umetniškega izražanja. Sicer bi lahko tako delovanje povezovali tudi s freelance, a razlika bo predvsem moč osebne blagovne znamke.
Nekdo, ki se preživlja tako, da sicer samo riše (je v enaki kategoriji kot drugi freelancerji), a če o njem pišejo največje medijske hiše, se pojavlja na vseh družbenih omrežjih in je splošno znana medijska osebnost, bo za svoje delo lahko računal 10, 20 ali 30x več, kot nekdo, ki je komaj vstopil v svet izgradnje osebne blagovne znamke, ter ponuja popolnoma enako storitev.
Odvisno od področja, ali gre za izobraževanje, zabavo ali umetnost bo seveda tak posameznik prilagodil svoje aktivnosti okrog višanja osebne blagovne znamke. Seveda bo največ dosegel, če se bo povezoval z največjimi. Omembe na največjih portalih, pojavljanje v oddajah, in podobno, bo lahko prineslo najboljši učinek. Tukaj bo predvsem pomembno, da bo tak posameznik znal ne samo se prikazati v gradivih, ampak jih spretno uporabiti v svoje dobro, jih delil na svojih profilih, objavljal in komentiral v živo iz takih dogodkov in podobno.
Osnova bo lahko tudi produciranje brezplačnih vsebin, ki bodo informativne ali zabavne. V to kategorijo bodo spadali razni podcasti, Youtube videi in članki, ki se nato objavljajo na spletni strani osebe in se delijo na družbenih omrežjih.
Seveda pa se lahko za višanje osebne blagovne znamke uporabi tudi oglaševanje. Nastavljeno profesionalno in spretno, lahko doseže učinek prepoznavnosti, a preveč samohvale in samo-oglaševanja seveda ne bo naredilo pravega učinka. Bolj bo oglaševanje koristilo grajenju osebne blagovne znamke, če bo taka oseba oglaševala gradiva, ki bodo drugače pritegnila pozornost, kot samo prodajala izdelek.
- B2C
Danes smo potrošniki navajeni, da smo le klik stran od pomembnih zanimivosti, povezanih s podjetjem. Tako želimo preveriti zgodbe o nastanku podjetja, o vrednotah lastnikov in podobno.
Lastnik podjetja lahko izkoristi digitalizacijo v smislu, da se na trgu na tak način predstavi kot misleči vodja branže in tako izkazuje predanost ponudbi ali na drug način zaigra na srca potrošnikov.
Objavlja lahko članke, ki so usmerjeni v končnega uporabnika ali na trende, s katerimi se uporabniki lahko poistovetijo, sodeluje lahko v javnih razpravah, intervjujih. Gradi lahko, od podjetja neodvisno bazo sledilcev na družbenih omrežjih, pojavlja se lahko na večjih družabnih dogodkih in podobno.
Paziti seveda mora, da izkazuje oz. gradi imidž, ki bo resoniral s sedanjimi in bodočimi kupci podjetja. Glede na to, da so odzivi množice lahko tudi negativni, je dobro, da pri svoji generalni strategiji najame pomoč profesionalnega PR strokovnjaka, ki dobro ve, kako se odzovejo množice na določene vsebine. Seveda je pomembno, da ohrani svojo unikatnost in da ne dela nečesa, samo zato, da bi dobil odobravanje. Ljudje (žal) že predobro zaznavamo neskladja in to nam vedno požene rdeč alarm.
- B2B
Razlika med grajenjem osebne blagovne znamke lastnika ali vidne osebe podjetja v B2B bo predvsem končna publika, katero bo želel nagovarjati. Iz tega bo sledil tudi drugačen stil nagovora, ki bo bolj resen in striktno posloven. Tukaj ne bodo koristile zanimive zgodbe o težkih začetkih. Oseba bo raje poudarjala stabilnost, zanesljivost in pripravljenost na jutri.
Ko podjetje išče izvajalca, ne potrebuje čustev, ampak potrebuje predvsem zanesljivo storitev.
Seveda se v strategiji najde prostor za trende, novosti in zanimivosti. A le te, naj bodo striktno poslovno naravnane.
Predvsem je v zadnjem času popularna tema okoljevarstvo in pravična nabava. Če je podjetje del posebne nabavne verige ali podpisa dogovora, ki se ne nanaša izključno na izdelek, katerega podjetje dobavlja, je to seveda idealna priložnost, da omeni svoja osebna stališča in prizadevanja, komentira podobne pobude in prizadevanja, pohvali dosežke in podobno. Iz tega bo možno najti ogromno odličnega gradiva, predvsem zanimivega za druge lastnike podobnih podjetij.
Oseba, zaposlena v najvišjih strukturah podjetja, lahko tako doseže status voditelja v določeni niši in s tem vpliva tudi na velike odločitve drugih. Digitalni marketing osebnih blagovnih znamk je lahko zato odlično orodje, za povezovanje in dvigovanje spoštovanja, ter na koncu tudi več naročil iz najvišjih nivojev.
Mediji
Za grajenje osebne blagovne znamke, boste uporabljali podobne medije, kot za grajenje produktne blagovne znamke, s to razliko, da bodo računi odprti na vaše ime in priimek.
Primerno bo imeti spletno stran, katera v domeni vsebuje vaše ime in priimek, ter ustvarjena razna družbena omrežja, seveda ob predpostavki, da lahko z določenim kanalom kar najbolje predstavite sebe.
Pri grajenju osebne blagovne znamke na B2B področju, bo seveda najprimernejši kanal družbenih omrežij Linkedin, če pa boste želeli, da vas spoznajo množice, pa se boste verjetno odločili za enega izmed ostalih. V knjigi lahko najdete več kot odličen pregled in navodila za uporabo vseh najpogosteje uporabljenih družbenih kanalov.
Primerno bo seveda tudi, da se pojavljate na spletnih straneh drugih, predvsem takih, ki dostopajo do publike, ki ste jo vi uvrstili v ožji izbor. Portali so lačni gradiva, zato ne bi smel biti večji problem, pojaviti se tu in tam v kakšnem intervjuju, članku, zgodbi, analizi in podobno.
Nekaj bolj konkretne zgodbe boste potrebovali, če se boste želeli pojaviti v kateri izmed najbolj vidnih publikacijskih hiš a zavedajte se, da tudi oni, še toliko bolj potrebujejo za bralce zanimive zgodbe.
Konsistentnost in kvaliteta
Grajenje osebne blagovne znamke je dolgoročen projekt, zato ga zastavite pametno. Če boste projekt osebne blagovne znamke vodili sami, pričnite to korak po korak. Temu posvetite nekaj ur tedensko in pri tem bodite dosledni. Ne zadajte si cilja, ki ga ne boste morali dohajati. Le to bo vodilo do tega, da na tem področju čez mesec ali dva ne boste naredili nič več. Veliko bolje bo delati majhne korake in grajenje osebne blagovne znamke uvrstiti v vaš redni tedenski urnik.
Če boste ugotovili, da za to nimate prav nobenega časa, tudi tukaj priporočam, da pričnete počasi in si naročite pomoč, ki jo boste lahko najemali na dolgi rok. Ponudite znesek, ki ga na mesečni ravni ne boste pogrešali.
In prva nit naj bo kvaliteta. Enako kot pri vsem ostalem, bo tudi na tem področju bolje izdelati manj in zato toliko bolj kvalitetno.
Nekaj uspešnih primerov osebne blagovne znamke
Garry Vaynerchuk
Oseba, ki mi je prva prišla na pamet, ko sem pomislil na uspešne blagovne znamke je Gary Vee, kot on kliče sam sebe. Če ste že kdaj iskali kakršen koli marketinški nasvet na Youtubu, je velika verjetnost, da ste ga nekje zasledili. Garry je oseba, ki pove točno to kar si misli in pri tem ne skopari s kletvicami in udarnimi stavki. Ne mara tistih ki jamrajo, da ni možno kaj spremeniti. Njegov odgovor je vedno v stilu: »Samo delaš premalo«. Ne morem reči, da se strinjam s čisto vsem, kar je kadarkoli izrekel, a je konsistenten. Dnevno objavlja podcaste, dejaven je na družbenih omrežjih, govori po seminarjih. Njegov primaren posel je bil spletna prodaja vina in tako je tudi pričel s gradnjo svoje osebne blagovne znamke. Njegov prvi video je nastal leta 2006. To je bil prva video pokušnja vina oz. blog, ki je dnevno komentiral vina. Sicer je video nastal leta 2006 ampak izgleda bolj kot domač video iz leta 1990. Gary je samo sedel, pil vino in govoril o vinu in tudi drugih stvareh. Zakaj to povem? Zato, da vidite, kako lahko pričnete in se v 10 letih prelevite v največjo svetovno avtoriteto ne samo pri prodaji prvotnega izdelka, ampak svoje ime izkoristite za nešteto drugih projektov.
Neil Patel
Neil Patel je verjetno prvo ime, ko se spomnimo na digitalni marketing. Ker je vložil ogromno časa v pisanje člankov, na teme, kjer je sam videl, da še ni dovolj napisanega, je sedaj prvo ime, ko v angleškem jeziku iščemo odgovore na prenekatera zapletena vprašanja povezana z digitalnim marketingom. Neil Patel svojega imena ni pričel graditi iz nič, a toliko bolj pomembno je povedati, zakaj se je odločil, da bo svoj imperij nadaljeval pod lastnim imenom. Ustvaril je že izjemno uspešne blagovne znamke kot so CrazyEgg, QuickSprout in Kissmetric, a ugotovil je, da ima samo z osebno blagovno znamko popolno kontrolo in lahko z njo gradi najbolj pripadno bazo uporabnikov. Njegov nasvet gre v smeri: Če želite narediti podjetje in ga nato prodati, ga gradite preko korporativne blagovne znamke, a če je vaša ideja graditi na lojalnosti in blagovni znamki, ki bo temeljila na zvestih sledilcih, ustvarjajte osebno blagovno znamko.
Elon Musk
Elon nas je naučil, da osebna blagovna znamka lahko celo prekaša korporativno. V preteklih leti, je Tesla postala največkrat omenjena blagovna znamka avtomobilov na spletu. In skrivnost ne leži v spretnem oglaševanju. Predvsem gre zasluge pripisati obsedenosti z družbenimi omrežji ustanovitelja. Dejstvo je, da Elon Musk obožuje družbena omrežja. Večina lastnikov velikih korporacij, se raje izmika grajenju komunikacije na družbenih omrežjih, verjetno zato, ker se bojijo morebitne negativne reputacije, ki bi lahko s tem nastala.
A ne Musk. Njegov stil rahle kontroverznosti, podajanja insajderskih informacij in tehničnih novosti na zabaven način, je botrovalo temu, da je po prenekateri raziskavi, njegova osebna blagovna znamka naredila za Teslo več, kot ves ostali marketing skupaj.

Pridobite digitalno kazalo knjige "Digitalni marketing od A do Ž".
Vabljeni, da preberete še kakšen drug naš članek na temo digitalnega oglaševanja. Če želite video navodila korak za korakom pa preverite naše praktične e-tečaje.
Več o njih izveste na https://martinkorosec.com/e-tecaji/