Ste že slišali za optimizacijo vsebine, tako da bo vidna prav targetiranim kupcem. Popularna iskanja na spletu so se leta 2023 spremenila zato poskrbite, da ste v koraku z časom.
KAJ JE VSEBINSKI MARKETING
Vsebinski marketing je strateški marketinški pristop usmerjen v uporabnika, na način, da ga informira ali zabava.
Je način, da podjetje ali profesionalec na določenem področju vzpostavi nadaljujočo se komunikacijo s potencialnimi kupci.
V tem članku bomo spoznali prednosti vsebinskega marketinga, njegove trende. Spoznali ga bomo preko primerov, skozi oglaševanje, SEO in družbena omrežja.
Spoznali boste predvsem, zakaj je vsebinski marketing temelj večine novih marketinških strategij.
Po koncu branja tega članka, bo prva beseda, ki jo postavili pred pogosto uporabljeno besedo marketing, odslej vsebinski.
KOMUNIKACIJA S POTROŠNIKI
Včasih se je komunikacija s potrošniki vzpostavljala predvsem preko oglasov, ki so v prvi vrsti distrakcija. Njihov način delovanja je namreč prodreti do prodaje preko vsiljivega oglaševanja z bolj ali manj relevantnimi) oglasi, medtem ko se informiramo ali zabavamo in jih lahko zato damo v kategorijo distrakcije.
Seveda imajo tudi klasični oglasi, predvsem v zadnjem času, zametke vsebinskega marketinga, saj so usmerjeni tako, da potencialnega kupca zabavajo ali informirajo, ter ga nato preko še več vsebine počasi vodijo do nakupa.
Eden izmed odličnih takih primerov na slovenskem tržišču je promocijska kampanja znamke Laško, kjer smo izbirali kdo bo boljši Boris ali Sebastijan Cavazza, ali pa Cimerotič ali Tavares in tako nevede, namesto nekaj sekund, blagovni znamki posvetili tudi več minut pozornosti.
A če se osredotočimo na manjša podjetja, verjetno ne bomo govorili o tako velikih vložkih, niti v televizijsko, plakatno in niti digitalno oglaševanje, ampak bomo poskušali najti rešitve, ki ne zahtevajo tako visokih vložkov. A bomo vseeno prišli do rezultatov, ki si jih želimo.
Prav tako, si ne bomo morali privoščiti, da bomo občinstvo samo zabavali (kot si to lahko privošči blagovna znamka Laško), ampak bomo morali pozornost potencialnih kupcev iskati predvsem preko informiranja v pred nakupnem procesu.
Vsebinski marketing je nasprotje distrakcije
Ne glede na to, ali smo ujeli uporabnika med tem, ko je brskal v Googlu in se je naša spletna stran prikazala na prvi strani, ter tako požela njegovo pozornost.
Bodisi da so to spletni oglasi ali pasice, na računalniku nekoga, ki je raziskoval določeno področje (kar so zaznali piškotki in na podlagi česa, smo mi kot podjetje bolj zainteresirani njemu prikazati oglase), v vsakem primeru je bistvo vsebinskega marketinga in eden izmed najbolj vzpenjajočih se načinov poslovnega komuniciranja ta, da uporabniku ponudimo zanimivo vsebino, preko katere, bomo lahko vzpostavili nadaljujoče se komuniciranje.
SEO kot prvi steber vsebinskem marketingu
Verjetno vsebinski marketing najprej povezujemo s socialnimi omrežji a njihov problem je, da jih v večini uporabljamo za zabavo in so lahko prej podpora komunikaciji, sploh ko govorimo o načinu brez oglaševanja kot prvi steber le tega.
Na drugi strani iskalnik Google v večini uporabljamo, ko želimo specifične informacije, storitev ali izdelek, zato ga omenjamo kot prvi podponi steber naši strategiji z vsebinskim marketingom.
Iskanja ločimo na nakupno orientirana (mizar Ljubljana) ali informativno orientirana (kakšen les uporabiti za pohištvo). Čeprav je ključno, da je naše podjetje (v tem primeru mizarstvo) čim višje v iskalnikih na nakupne ključne besede, leži velik potencial v tem, da pozornost stranke pridobimo tako, da ji ponudimo najboljše informacije, ko želi kaj izvedeti.
POMEMBNOST VSEBINSKEGA MARKETINGA V SEO
Tukaj bo do veljave prišlo tudi znanje o spletni optimizaciji. Kaj so osnove spletne optimizacije si lahko preberete tukaj.
A na kratko. V preteklosti, ko so bili spletni iskalniki veliko manj napredni, jih je bilo mogoče »pretentati« na razne načine. Med drugim so spletne strani vsebovale stotine enakih besed in tako iskalnike prepričale, da je to vsebina, najbolje relevantna iskanju z enakimi besedami. Vsebina je bila bolj usmerjena algoritmom kot uporabniku.
Stvari so se obrnile in skupina tisoč znanstvenikov v Googlu je skozi leta izgradila enega najbolj naprednih algoritmov kar jih obstaja.
Le tega sedaj ni več možno tako pretentati, ampak moramo, če želimo konkurirati ali dominirati, predvsem najprej dominirati v kvaliteti in širini ponujene vsebine, ki stranke ne bo odvračala ampak bo želela izvedi več. Algoritem iskalnika Google, sedaj meri tudi te parametre.
Zakaj lahko podjetje z dobrim vsebinskim marketingom zaračuna (veliko) več
Pojdimo nazaj v branžo izdelave pohištva po meri.
Predstavljajte si, da želite opremiti vašo domačo dnevno sobo s po meri narejenim regalom. Najprej vas npr. zanima, kakšen les uporabiti, da bo vzdržljiv, bo lepo pasal v okolje, bo večen in podobno.
Na prvi pogled ključne besede »kakšen les uporabiti za pohištvo«, bi si mislili, da ste nekdo, ki samo brska po spletu in v vas ne bi videl pravega zaslužka. Iskanj tudi ni veliko in zato podjetje nima prav nobenega namena vlagati energije.
A realnost je, da vi imate v žepu pripravljen denar, le da ne želite povprečnega izdelka ali storitve in se zato najprej sami informirate. Za svoj denar želite dobiti največ. Pripravljeni ste tudi plačati več.
Poglejmo na primeru.
Med iskanjem v googlu ste naleteli na članek »Kakšen les uporabiti za izdelavo pohištva po meri«, kjer spletna stran v odličnem in obširnem članku s primerjavami, slikami in trendi obrazloži ter vas poduči vseh osnov, s katerimi boste znali sami izbrati najboljši les.
Nato na isti strani opazite še članek »na kaj paziti pri izvedbi pohištva po meri«, pa dalje »10 primerov pohištva po meri«. Glede na velikost branže, ki ni tako velika, da bi lahko na način z dajanjem takih informacij preživel založnik, je torej logično, da bomo take informacije našli na spletni strani, ki ponuja mizarske storitve po meri.
Sedaj bomo opazili zelo zanimiv fenomen, do katerega je lahko prišel omenjen mizar, na način, da je vložil, verjetno samo 10 ur pisanja o področju, ki ga glede na to, da v njem deluje itak podrobno pozna, v primerih pa lahko opiše lastne reference in izkušnje.
Recimo, da omenjenem mizarju pošljemo povpraševanje in od njega dobimo (v roku nekaj ur) ponudbo za izdelavo regala po meri v znesku 3.000eur.
Znesek se nam zdi visok, zato gremo naprej iskati še več ponudb. Pa recimo, da smo pridobili še ponudbo od drugega mizarja, kateri bi nam za enako stvar zaračunal 2.000eur. Le slednji ima samo prodajno spletno stran z osnovnimi informacijami.
Sedaj pri sebi razmislimo naslednje: Kupujemo zadevo, ki jo bomo gledali vsak dan. Morebitno malo odstopanje od tega kar smo želeli ali samo najmanjšo napakico, bomo vsak dan uzrli. Prvi ponudnik, nas je preko stilskega članka prepričal, da ima stil, da se spozna na material, da uporabi postopek, ki se nam zdi najprimernejši, da so pri vnosu pohištva še posebej pazljivi, da se ne odlomi kakšen milimeter. Pa še nekaj, prebrali smo kar tri njegove članke, zato za nas predstavlja veliko večjo avtoriteto, kot drugi ponudnik.
Ali boste plačali 2.000 ali 3.000? Seveda se bo našel kdo, ki bo izbral cenejšo ponudbo, ampak na primeru lahko zelo lepo vidimo, kako je vsebinski marketing izjemna priložnost, ko želimo svojo storitev ovrednotiti višje ali veliko višje kot konkurenca in je to lahko profitabilen poslovni načrt.
Kako zaračunati še več in prihodnost video vsebin.
Spoznali smo razliko med podjetjem, ki uporablja osnovo vsebinskega marketinga, pisanje blogov, vezanih na njegovo branžo in med takim ki jih ne.
Sedaj se postavimo v bolj zahtevno branžo, kjer nismo edini, ki pišemo bloge ampak so v branži podjetja, ki že delajo enako kot mi, naša želja pa je, zaračunati več.
Seveda bomo že v prvi vrsti širili svojo vsebino na kar največ ključnih besed, preko katerih nas bodo lahko naši potencialni kupci našli, ampak ko se tudi na teh besedah pojavi gneča, bo najboljša rešitev usmeritev v video vsebine.
Ni nujno, da se usmerjamo v maksimalno profesionalne videje (A do Ž snemanja videov tukaj), dovolj je, da samo povemo, to kar smo pisali v članku in morda namesto slike, vsebino popestrimo tako, da v rokah držimo in predstavimo (v našem primeru) različne vrste lesa, kot bi to nekomu naredili ob osebnem sestanku.
Seveda ne podcenjujmo kvalitete snemanja, še vedno je bolje brati odličen članek kot popolnoma neprofesionalen video, zato je dobro, da si glede tega preberete ta članek.
A dejstvo je, da za pridobivanje informacij vedno bolj uporabljamo video. Gledati video je še vedno bolj udobno in zgodil se bo tudi naslednji fenomen, katerega bomo lahko uporabili za dvigovanje cene naše storitve (saj smo prej omenili, da za primer le to želimo). Torej stranka nas ni spoznala preko pisanja članka o različnih vrstah lesa, gledala je vaš video. Preko videa, vas je tudi veliko bolj karakterno spoznala in nekako še vedno na osebe, ki smo jih videli v videu gledamo kot na večje avtoritete, zato je način, da se pojavite v videu izjemen način podajanja vsebine in konkuriranja na trgu.
VSEBINSKI MARKETING IN SOCIALNA OMREŽJA
V tem članku, se bomo bolj osredotočili na informativnost kot zabavanje, saj je to področje, ki nam bo prineslo dobiček. Ko iz denarnice potegnemo denar, nismo za nobeno šalo več, kajne?
Tako priporočamo, da podjetja svoje napore na socialnih omrežjih usmeri predvsem na informativne vsebine. Če izhajamo iz zgornjega primera, idealen primer bi bil, da na Facebook objavimo link do članka, ki smo ga napisali (s komentarjem), na Youtubu objavimo video, ki smo ga posneli, na Instagramu pa objavimo npr. Slike »snemanje, behind the scenes«.
Uporabnike vodimo do tega, da naši vsebini posveti veliko več časa (npr. Prebere blog ali pogleda video), kot, da od uporabnika iščemo samo like ali share, kjer od uporabnika pridobimo dobro sekundo.
Na tak način preusmerimo razmišljanje, s katerim si tako veliko ljudi razbija glave in na koncu na socialnih omrežjih samo razkazuje svojo obupanje (slike smešnih mačk na facebook strani mizarskih storitev prikazujejo travno to). Razmišljanje preusmerimo v kreiranje kvalitetnega gradiva, gradiva, ki bo potencialne kupce informiran in bo razkazoval našo predanost in profesionalnost.
Prihodnost bodo zaznamovali tisti, katerih vsebina bo boljša in bo prestala tudi čas. Najkvalitetnejše vsebine ostanejo. Primer članek kako izbrati les bi bil aktualen še desetletja. Zakaj ne bi raje le temu posvetili svoj čas, namesto, da svojo energijo posvečamo iskanju dobre šale, ki bo aktualna nekaj ur.
Ste spoznali vrednost vsebinskega marketinga in ste prepričani, da ga boste uporabili v svojem podjetju? Z veseljem vam pomagamo z nasveti in profesionalnim 1 na 1 svetovanjem. Dovolite da za vas iz rokava stresemo stotine idej, kako se lahko razširite s vsebinskim marketingom v kateri koli branži.
VSEBINSKI MARKETING IN OGLAŠEVANJE
Zgoraj smo preučili zgolj naravne metode širjenja gradiva. A vsebinski marketing je kot epidemija zajel tudi oglaševanje.
Kot smo že spoznali, direktno oglaševanje, kot smo ga poznali potrebuje takojšen odziv, v večini nakup, a še večji procent bo tistih, ki bodo pustili samo e-mail.
Vsaka moderna strategija resnega direktne kampanje se ne konča tukaj, ampak se kot zgodba nadaljuje. S kupci se spoznavamo naprej in ti od nas še naprej kupujejo, v nasprotju s starimi strategijami, ko je bil osnovni cilj kupca prepričati v nakup, ne glede na to, kako bo po tem zadovoljen.
Enako nam je pri novih kampanjah izjemen učinek e-mail. S pravim vsebinskim marketingom izvajanim preko e-maila, lahko izgradimo čuda.
V novih strategijah je bolje, da prodamo nekaj manjšega in za manj denarja (prodali bomo več), kar nam morda ne bo prineslo takojšnjega dobička, a bomo dobiček iskali preko pozitivne izkušnje in dobiček iskali v prihodnosti.
Največje poslovne zgodbe nastajajo na tak način. Facebook skoraj deset let ni zaslužil niti centa, a se je v natanko 6?? letih poslovanja (odkar je odprl platformo za oglaševanje) prelevil v enega največjih prihodkarjev. Tudi strategije veliko manjših podjetij so najprej grajenje baze, zadovoljnih uporabnikov ipd. Ter dobiček kasneje.
Ko naš cilj ni, kar največji direktni zaslužek iz oglaševalske kampanje, se nam odpre popolnoma nov svet in vsebinski marketing je ta, ki nas bo lahko pripeljal do poslovnih »sedmih nebes«.
Za podjetja, ki si ne morejo privoščiti niti najmanj izgube, je odličen načrt oglaševanja na način, da se nam oglaševanje direktno vsaj pokriva. Na tak način lahko oglašujemo pravzaprav neomejeno. Naš kapital bodo zadovoljne stranke, zato lahko tak sistem deluje le, ko lahko pričakujemo, da bodo kupci seveda zadovoljni in želeli več tega, kar so kupili. Pomoč slednjemu bo seveda vsebinski marketing.
KJE ZAČETI (ZA MALA PODJETJA)
Izjemno priporočljivo je imeti svojo spletno stran. Dandanes je tako enostavno imeti le to in izdelate si jo lahko popolnoma sami (link)
Na stran dodajte blog. Kako izbrati teme za blog smo se razpisali v tem članku (link)
Dobro razmislite, kaj so besede, po katerih bi vas lahko potencialne stranke našle v iskalnikih. Naredite raziskavo ključni besed (link). Kot smo ugotovili zgoraj, ne zapišite si samo ključnih besed, ki jih boste našli takoj, poskusite biti kreativni in razmislite kaj vse bi zanimalo o vašem ali povezanih področjih vašo stranko.
Tako dobite uvid, kako stranke razmišljajo in dobite še več idej. Zapišite si teme za 20-50 člankov, ki bi jih lahko sestavili. Postavite si cilj, napisati vsaj 1 članek na teden in ga objaviti nas spletni strani.
Popolni vodič do tega, kako voditi blog za svojo poslovni stran, lahko najdete na tej strani. (link)
Preden boste pričeli pisati blog, je priporočljivo, da si preberete članek (link) o tem, kakšno strukturo le ta mora imeta za kar najboljše rezultate v SEO. Med drugim je pomembno, da izberete »pravi« naslov – večinoma tak, ki bo čim bližje relevantnim iskanjem v spletnih iskalnikih in da je lepo razdeljen po poglavjih (označbe H2) in, da so priložene slike poimenovane in zmanjšane na optimalno velikost.
Zares dober članek, prične nato naravno pridobivati pozornost drugih in po internetni praksi, boste nato pričeli dobivati razne signale iz drugih spletnih strani. Le to so všečki, deljenja, druge spletne strani na svoji strani omenijo vaš članek).
Vse to so signali, ki bodo vplivali na vašo zmošnost, da boste s svojim člankom najdeni. Če govorimo o manjših branžah, o temah, o katerih boste pisali vi, še ne pišejo veliki blogi kot so Siol ipd., zato boste tudi dokaj enostavno prišli do visoke uvrstitve.
Link do članka kot smo že predlagali objavimo na Facebooku.
Če boste tak sistem ponavljali eno leto, boste v vaši (manjši) branži zrastli v garantirano najvišjo spletno avtoriteto in za vašo storitev boste lahko zaračunali več.
Vse kar smo omenili vas stane samo pisanje in raziskovanje tematike v kateri poslujete.
Ugotovite lahko, da hitrih rezultatov ne bo. Če jih nujno potrebujete, se morate lotiti zraven še drugega načina in več oglaševati (link). A če boste naredili kot omenjeno vas v roku samo enega leta ali prej čaka izjemna nagrada. Boste največji blog v svoji (manjši) branži. Imeli boste ca. 50 člankov. Ker bo tudi avtoriteta spletne strani v očeh iskalnih algoritmov rastla, bodo članki pozicionirani vedno višje.
KJE ZAČETI (ZA VEČJE)
Vse zgoraj omenjeno bo veljalo tudi za večje projekte, a ko je na voljo več kapitala, ki ga lahko namenimo marketingu, stvari seveda postanejo še bolj zanimive.
Če ste večji, potem delujete tudi v večji branži, ki bo bolj zahtevna, a tukaj boste še lažje našli ideje za pisanje člankov. Več o tem, kako pisati članke boste našli v tem članku (link)
Svoje Adwords kampanje lahko usmerite v članke. Link do članka lahko promovirate na Facebooku ali drugih spletnih omrežjih.
A kot smo omenili, tudi velike in kar najbolj zahtevne marketinške kampanje lahko podredite konceptu vsebinskega marketinga.
Če razmišljate o čem takem, smo vam na voljo, da nas pokličete, saj lahko za vaš projekt sestavimo kompletno strategijo naprednih oglaševalskih kampanj, ki bodo delovale po sistemu vsebinskega marketinga.
POVZETEK
Vsebinski marketing je novo veliko poglavje v marketingu na splošno in če še ga niste vključili v svoje podjetje, je sedaj pravi čas, da le to storite.
Področje se bo strmo razvijalo in na vas je, ali boste sledili trendom.
Pri nas bomo vedno spremljali, kaj je na področju novega, zato se, če želite biti na tekočem prijavite na naše novice.
Pridobite digitalno kazalo knjige "Digitalni marketing od A do Ž".
Vabljeni, da preberete še kakšen drug naš članek na temo digitalnega oglaševanja. Če želite video navodila korak za korakom pa preverite naše praktične e-tečaje.
Več o njih izveste na https://martinkorosec.com/e-tecaji/